Language

How to cross the border of Cyprus and Northern Cyprus

Posted Blog

How to cross the border of Republic of Cyprus and Northern Cyprus? In general – very easy, in details – it depends on your means of transportation. We assume that you are interested in going from Republic of Cyprus to Northern Cyprus, because most of visitors stay in southern part and go to the north just for a trip.

If you want to visit Northern Cyprus on foot, you will probably be using the border crossing in Nicosia. The border goes through the city and crossing is located at Ledra street. This crossing is used by both turists and locals but it seems there is a separate window for Cypriots so that masses of tourists did not interrupt their life. Routine is more or less the same as at every other border crossing.

1. Approaching from the Republic of Cyprus we will first encounter their border officers. Here we have to present our passports and after checking it by the officers we can move on.

2. After a few meters we are standing in front of North Cyrpus officers. Here we will need an additional piece of paper – a visa. It’s a form which we have to fill in with our name, nationality and passport number. This visa, when stamped by the officer, has to be kept in our passport until we leave North. It is possible to get the stamp to your passport but it’s not obligatory.

Cyprus, border

Everything looks similar when crossing the border by rented car. Because many turists go on trips to Northern Cyprus, officers are well prepared and everything goes rather fast.

1. At the booth of Republic of Cyprus we do not even leave the car. Officer picks up and brings the documents to the car. Hand him car papers and passports of all travellers.

2. Moving on to the North Cyprus zone, our first steps we need to direct to the insurance agent. It’s the first window on right hand side. The insurance we got at rental is valid only for the teritory of Republic of Cyprus. This is why we have to buy one for Northern Cyprus – minimum 3 days for 20 euro. To do so we will have to present car documents and passport.

3. For each person in the car we have to fill in the visa form. If we already have one because for example we have crossed the border on foot the other day, we can use it, we just need to fill in plates number of the car. Again – when stamped it will have to be kept in passport until coming back.

4. With filled form, insurance and passports of all people in the car, the driver can go to customs officials. They put an entry stamp on the visa and we are free to go.

North Cyprus visaNicosia border

Return procedures are almost the same. It is good to know that it is not necessary to use the same crossing to come back as the one we left through. We can use any border crossing either traveing on foot or by car. It’s also important to know that if you rent a car on northern side, you will have to use it there. Taking such car south is not possible.

Cyprus, border

Comments (24)
 1. Przemek Sunday January 17th, 2016 at 02:40 PM

  super, dzięki za te informacje, ile kosztuje wstep (wiza) do cypru pólnocnego, i czy da sie dostać tam na dowód osobisty>>

 2. Jacek L Monday February 29th, 2016 at 10:29 AM

  Hej, byłem w ubiegłym roku w Nikozji, granicę przekraczałem na dowód osobisty i nie wypełniałem już żadnej wizy, na powrocie również bezproblemowo. Pozdrawiam

 3. marczek Saturday March 19th, 2016 at 09:39 PM

  jestem ciekaw czy strona turecka jest nie mniej ciekawa jak grecka.Wybieram sie tam 30 maj 2016. prosze cos wspomniec o swoim pobycie,

  • Magdalena Kuźma Saturday March 19th, 2016 at 10:15 PM

   Nasz pobyt był krotki, ale intensywny. Na północy polecamy odwiedzić Famaguste z ghost city Varosha. Najciekawsze w Cyprze Północnym jest to, ze nie ma tam mas turystów i wydaje sie on bardziej autentyczny. Aby dostać sie do północnej części mozna np. wypożyczyć auto. Bez problemu przekracza sie granice po wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia za 20€. Bedac na Cyprze na pewno warto wybrac sie na północ, choćby na jeden dzien. Plus zwiedzić północna część stolicy, która na pewno oferuje wiecej niż południowa.

 4. Polak we Francji Wednesday July 27th, 2016 at 10:50 PM

  Ciekawa relacja…

  jest cos niesamowitego w atmosferze takiej podzielonej wyspy,
  troche jak w Irlandii pewnie.
  Ludzie podzielili to, co do nich nie nalezy i skacza sobie do gardel
  z powodu granic, nazw itd.

 5. Kasia Wednesday November 16th, 2016 at 12:24 AM

  Witam,
  gdzieś w internecie znalazłam informację o tym, że granicę z Cyprem Północnym przekraczać można tylko do godz. 14, a na część grecką trzeba wrócić przed 17. Czy to prawda? Czy nie bedziemy mieli problemu z zostaniem dłużej i noclegiem po stronie tureckiej? Czy poza hotelami po stronie tureckiej są kwatery, “agroturystyka”, czy nie ma problemów ze znalezieniem noclegu? Na Cypr wybieram się z mężem i 2,5letnią córeczką.
  Dziękuję i pozdrawiam
  Kasia

  • Magdalena Kuźma Wednesday November 16th, 2016 at 10:46 PM

   Witam, po stronie Cypru Północnego na pewno znajdziecie bogatą ofertę noclegową. Spory wybór hoteli jest na pewno w miejscowościach takich, jak Ajia Napa, Kyrenia czy Famagusta, ale jeżeli chodzi o jakieś prywatne kwatery, to nie mamy w tym temacie doświadczenia. Przekraczając granicę z Cyprem Północnym nie ma obowiązku powrotu tego samego dnia. Po stronie Cypru Północnego można spędzić dowolną ilość czasu. Informacje, które znaleźliście na temat niektórych godzin otwarcia przejścia granicznego mogły dotyczyć przejścia pieszego w Nikozji, gdzie kiedyś obowiązywały bardziej restrykcyjne przepisy. Życzymy dobrej zabawy!

   • Kasia Monday December 5th, 2016 at 01:10 PM

    Dziekuje. Wszystko sie zgadza. Wlasnie wrocilismy. Nie ma zadnych restrykcji czasowych, a przekraczanie ‘granicy’ odbywa sie bardzo plynnie i bezproblemowo. W Nikozji, na przejsciu pieszym tez raczej nie ma restrykcji, przynajmniej do 20-21 ludzie przechodzili na druga strone. Za autko placi sie 20euro/3 dni.
    Pozdrawiam :)

 6. Paulina Friday December 2nd, 2016 at 06:31 PM

  Cześć, w niedziele lecę na Cypr. Ląduje w Larnace, lecz plan jest taki aby dostać się na północną stronę. Czy wszystko przebiega bezproblemowo? Chciałabym tam spędzić 7 dni, czy jest taka możliwość?
  Z góry dziękuje za informację :)

  • Magdalena Kuźma Friday December 2nd, 2016 at 07:20 PM

   Oczywiście, że jest możliwość dostania sie na stronę północna! Najprostsza to przekroczenie granicy nogami w Nikozji, ktorej północna cześć jest o wiele ciekawsza niż południowa. Jeżeli będziecie wypożyczali auto to tez powinniście móc sie nim wybrac na Północ, ale spytajcie jeszcze w wypożyczalni. Dodatkowe ubezpieczenie (chyba to było 20€ za 3 dni) kupuje sie na granicy. Wszystko miło i sprawnie, nie ma czego sie obawiać i warto pojechać tez na Północ. Powodzenia i miłego pobytu

 7. Margo Thursday September 21st, 2017 at 02:26 PM

  Cześć, jak najsprawniej wypożyczyć auto jeśli lądujemy na południu wyspy ale mieszkać będziemy w tureckiej części. Podróż bez biura turystycznego. Pewnie potrzebujemy ubezpieczenie ale dłuższe niż 10dni. Czy nadal jest prawdą że auto wzięte w Turcji nie wjedzie do Grecji?

  • Ilona Friday October 20th, 2017 at 07:20 PM

   Podpinam się pod pytaniem – ma ktoś sprawdzoną wypożyczalnie samochodów? Ląduje w Larnace, a tydzień spędze na Północy w Girne. Chce wypożyczyć autko, ale zadzwoniłam do kilku wypożyczalni i powiedziano mi, że nie zezwalają na przekroczenie granicy :/. Podpowiedzieli, że jest kilka które pozwalają, ale nie wiem które. Macie coś? Pozdrawiam!

 8. Darek Wednesday October 3rd, 2018 at 01:56 PM

  czesć, to jaka jest ostateczna wersja paszport czy wystarczy dowód? pozdrawiam

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *